
Dokumentumok

Navigáció

Belépés

Keresés

Linkek
Médiatámogatónk
Külföldi linkek
- Amerikai Pár- és Családterápiás Szövetség
- Bowen Center
- Családterápiás Világszövetség
- Dulwich Center (Narratív)
- Egyesült Királyság Családterápiás Szövetsége
- Európai Családterápiás Szövetség
- Mental Research Institute, Palo Alto CA
- Minuchin Center
- Tavistock Center London
Hazai linkek
Családterápiás vizsgára jelentkezés feltételei
3. Záróvizsga
3.2.1. Vizsgára jelentkezés minden évben kétszer, márciusban és szeptemberben lehetséges. Az egyesület Vizsgarendje megtekinthető az MCSE honlapján.
3.2.2. A vizsgára történő jelentkezéshez mellékelni kell a 3.1 pontban részletezett diplomák-, az egyes képzések elvégzését igazoló tanúsítványok- és a megszerzett továbbképzési pontok igazolásainak másolatait is.
3.2.3. A mindenkori jelentkezési díj befizetése (jelenleg 18.000,-Ft). A jelentkezési díjat abban az esetben is meg kell fizetni, ha a vizsgabizottság nem fogadja el védésre a dolgozatot. Fizetési határidő: A tavaszi vizsgára: március 31. / Az őszi vizsgára: szeptember 30.
3.2.4. A képzés teljes időtartama alatt (az alapképzés és/vagy a családi önismeret elkezdésétől egészen a vizsgára történő jelentkezésig) az MCSE tagjának kell lenni és fizetni kell a mindenkori éves tagdíjat. Az esetlegesen elmaradt tagsági díjakat legkésőbb a vizsga napjáig lehet befizetni.
3.1.9. A teljes képzés időtartama az alapképzés kezdetének dátumától a záróvizsgára történő jelentkezés dátumáig minimum 4 naptári év. Az alapképzés megkezdésétől számított 4 év elteltével lehet vizsgára jelentkezni. Abban az esetben, ha valaki a képzését családterápiás önismerettel kezdi (és nem alapképzéssel), a 4 év számítása innen kezdődik. Más egyesületek önismeretére ez a szabály nem vonatkozik. Ha a hallgató már rendelkezik más módszerspecifikus egyesületnél megszerzett önismereti sajátélménnyel, abban az esteben is minimum 4 naptári évnek kell eltelnie az alapképzés és a záróvizsga között.
3.2.5. A családterápiás vizsgára történő jelentkezést az utolsó szupervízió befejezésétől számított 5 éven belül kell megtenni. Öt év után, már csak egy megismételt szupervíziót követően lehet vizsgára jelentkezni.
3.1.8. A sikeres záróvizsga teljesítéséig csak folyamatos és rendszeres kiképző család-pszichoterapeuta által végzett szupervízió vagy az MCSE TB által kijelölt gyakorlati képzésvezető családterapeuta által tartott esetkonzultáció mellett lehetséges családterápiás vagy családi tanácsadói tevékenységet végezni.
3.1.Vizsgadolgozat és záróvizsga
- A vizsgadolgozat beadási határideje minden évben:
- A tavaszi vizsgára: március 31.
- Az őszi vizsgára: szeptember 30.
A vizsgadolgozatot határidőre, személyesen vagy postai úton kell eljuttatni az MCSE irodájába 4 példányban. (Postacím: Magyar Családterápiás Egyesület 1068 Budapest, Benczúr u. 6. II/12.)
A vizsgadolgozatot E-mailben is szükséges beküldeni: iroda@csaladterapia.hu
3.3.2. A háromtagú vizsgabizottság egybehangzóan dönthet úgy, hogy a beadott dolgozat nem bocsátható vizsgára, mert nem felel meg a formai és/vagy tartalmi követelményeknek. A vizsgabizottság döntésével szembeni jogorvoslatra nincs lehetőség.
3.3.3. Az előzetesen beadott és vizsgára bocsátott esettanulmányt háromtagú vizsgabizottság előtt kell szóban megvédeni, és válaszolni a benyújtott esettanulmánnyal kapcsolatos elméleti és módszertani kérdésekre. A három bizottsági tag közül egy opponálja a dolgozatot és ő az, aki írásos opponensi véleményt is küld a jelöltnek. A vizsgadolgozat védése során, a vizsgabizottság tagjai rákérdeznek családterápiás alapfogalmakra, a dolgozatban említett elméletek alapfogalmaira és az irodalomjegyzékben szereplő művekre.
2022. szeptember 1-től a szóbeli vizsgák nyilvánosan zajlanak. A hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy csak és kizárólag a saját vizsgabizottságukban meghallgassák a többi vizsgázót. Ez egy lehetőség, nem kötelező. A nyilvános vizsgán minden jelenlévőre titoktartás vonatkozik. A vizsgáztatók 3-4 vizsgázó meghallgatása után zártkörű megbeszélést tartanak. Értékelés, és egyéni visszajelzés szintén a nyilvánosság lehetősége mellett a vizsganap végén történik. A vizsgázónak saját vizsgájánál joga van elutasítani a nyilvánosságot.
3.3.4. A vizsgára bocsátott vizsgadolgozat esetében a háromtagú vizsgabizottság egyszerű többséggel dönthet a védés sikeréről vagy sikertelenségéről. Sikertelen védés esetén a vizsgabizottság döntésével szembeni jogorvoslatra nincs lehetőség.
3.3.5. Amennyiben a terapeuta jelölt olyan esetből írja meg a vizsgadolgozatát, amelyet együtt vezetett egy kiképző család- pszichoterapeutával vagy gyakorlati képzést vezető családterapeutával, a vizsgabizottság nem fogadja el a dolgozatot.
3.3.6. Ugyanazt az esetet két vizsgázótól nem fogadja el a vizsgabizottság. Koterápiában végzett munkát csak egyik terapeuta jelölt nyújthatja be vizsgadolgozatként.
3.3.7. A vizsgán egyszer már elutasított esetet nem lehet még egyszer vizsgára beadni.
3.3.8. Pszichiátriai betegek vagy súlyos pszichoszomatikus betegségben szenvedők családjával csak abban az esetben folytatható család- vagy párterápia, ha a terapeuta jelöltek egyike megfelelő alapvégzettséggel rendelkezik, azaz pszichiáter szakorvos vagy klinikai szakpszichológus végzettségű. Súlyos mentális és szomatikus betegségnél a jelölt akkor dolgozhat a családdinamikával, ha együttműködik az adott kórképpel foglalkozó más szakmákkal az adott kórkép mindenkori szakmai irányelveivel és az etikai kódexszel összhangban.
3.3.9. Amennyiben a vizsgabizottság úgy dönt, hogy a beadott vizsgadolgozat nem bocsátható vizsgára, vagy a jelölt sikertelenül vizsgázott, a vizsga egy következő vizsgaperiódusban megismételhető (maximum két alkalommal), de minden egyes megismételt vizsgára új esetet kell leírni és új vizsgadolgozatot kell beadni. A záróvizsgát összesen háromszor lehet megpróbálni, de egyéni méltányossági kérelem esetén a TB adhat még újabb vizsgára lehetőséget.
3.3.10. Azon kiképzettek, akik még nem vizsgáztak le, és nem szerezték meg a családterapeuta címet, családterápiát csak rendszeres családterápiás szupervízió mellett végezhetnek, és önmagukat nem nevezhetik (nem hirdethetik) „Családterapeuta”-ként, „Családkonzulens” -ként vagy „Családi tanácsadó” -ként! Ha egy hallgató még nem szerezte meg a családterapeuta címet, de már hirdeti a szolgáltatását, a hirdetésében nem nevezheti magát „Családterapeuta jelöltnek” sem. A neve alatt a „Képzésben lévő családterapeuta” megnevezést kell feltűntetnie. A neve alatt szereplő tevékenységi kör megjelölésére ilyen esetben a családi tanácsadás megnevezés javasolt. Azok a képzésben lévő családterapeuták, akik több, mint 10 éve semmilyen képzési modulon nem vesznek részt, nem jogosultak a "képzésben lévő családterapeuta" megnevezés használatára.
3.3.11. A vizsgadolgozat egy már lezárt család- vagy párterápiás folyamatot írjon le, amelyet végig ugyanazon kiképző családpszichoterapeuta szupervíziója kísért /javasolt 2-3 ülésenként/. Szupervízió hiányában, vagy nem kiképző által vezetett szupervízió esetén, a dolgozat nem elfogadható. A vizsgadolgozatban látszódjon a szupervízió folyamata. Erősen ajánlott a kettős vezetés, de nem kötelező. Ha a hallgató egyedül vezeti a terápiát, indokolnia kell, miért alakult így. Ilyen esetben 2-3 ülésenként kötelező a szupervízió.
Aki 2022. szeptember 1 után kezdte a családterapeuta képzését, a vizsgadolgozatában bemutatott terápiás folyamatának el kell jutnia minimum 8 ülésig. 2022. szeptember 1-től számított 4 év eltelte után minden képzésben lévőre érvényessé válik ez a szabály.
3.3.12. A vizsgadolgozat további formai és tartalmi kritériumai megtekinthetők a Képzési Rend 6.6. mellékletben.
3.2.Záróvizsgát tett hallgatókra vonatkozó szabályok
3.4.1. Az egyesületi családi tanácsadó, illetve családterapeuta tanúsítvány családi tanácsadásra, családterápiára jogosít fel, de ha a családban pszichiátriai vagy pszichoszomatikus betegség, súlyos karakterzavar fordul elő, kötelező a pszichiáterrel, klinikai szakpszichológussal vagy képzett pszichoterapeutával végzett koterápiás munka, illetve ezekben az esetekben a folyamatos szupervízió elengedhetetlen.
3.4.2. A nem pszichológus vagy pszichiáter végzettségűek az alapképzettségüknek megfelelő területen végezhetnek családkonzultációt és családterápiát ill. olyan családok normatív és paranormatív kríziseinek a megoldásában segíthetnek, ahol nincs pszichiátriai beteg.
3.4.3. A pszichoterapeuta szakvizsgával rendelkezők sikeres családterapeuta záróvizsgájukat követően kérhetik az MCSE TB-től a család-pszichoterapeuta címet, ami az önálló pszichoterápiás tevékenységre jogosít.
3.4.4. Az MCSE családterapeuta képzése egyben a pszichoterapeuta (szak) vizsgához elfogadott módszerspecifikus képzés.