
Dokumentumok

Navigáció

Belépés

Keresés

Linkek
Médiatámogatónk
Külföldi linkek
- Amerikai Pár- és Családterápiás Szövetség
- Bowen Center
- Családterápiás Világszövetség
- Dulwich Center (Narratív)
- Egyesült Királyság Családterápiás Szövetsége
- Európai Családterápiás Szövetség
- Mental Research Institute, Palo Alto CA
- Minuchin Center
- Tavistock Center London
Hazai linkek
Családterápiás vizsga
KÉRÜNK, HOGY A DOLGOZAT POSTÁZÁSRÓL EGYEZETESS AZ MCSE IRODÁVAL!
A családterápiás vizsgára való jelentkezés feltételei IDE KATTINTVA érhetőek el. (Képzési rend 3. fejezete)
A tartalmi és formai követelmények pedig IDE KATTINTVA érhetők el. (Képzési rend 6.6. melléklete)
A vizsgára való jelentkezés menete:
A vizsgára való jelentkezés elektronikus űrlapon történik, az űrlap IDE KATTINTVA érhető el.
FONTOS! Az űrlap kitöltésének határideje március 31./ szeptember 30. (Az űrlap kitöltése kötelező, része a vizsgára való jelentkezésnek. A TB ez alapján osztja be a vizsgázókat.)
A vizsgára való jelentkezés feltétele a vizsgadíj befizetése, az esetleges tagdíj elamaradások rendezése.
A dolgozat és az igazolások leadása:
A dolgozatokat és az tanúsítványokat (diploma, alapképzés, önismeret, 2 szupervízió) elektronikusan is kérjük beküldeni az iroda@csaladterapia.hu E-mail-címre. (Az MCSE pontokat és szeminárium igazolásokat csak fénymásolatban kell beküldeni.)
A dolgozatokat 4 példányban, nyomtatva kérjük (valamilyen sínnel, dossziéban lefűzve, vagy spirálozva) valamint E-mailen elküldve WORD dokumentumban (PDF-ben nem fogadjuk el - csak a mellékleteket).
A dolgozat mellé a követező tanúsítványok csatolását kérjük 1 példányban, másolatban (illetve E-mailben is) beküldeni - a TB a papír alapú igazolásokat ellenőrzi:
1. Felsőfokú végzettség (egyetemi vagy főiskolai diploma).
2. 200 óra családterápiás elméleti és módszertani alapképzés, az MCSE Tanulmányi Bizottsága által regisztrált, pozíciószámmal ellátott, kiképző család-pszichoterapeuta által vezetett csoportban.
3. 2x50 óra, ill. 2014. szeptember 10. után indult alapképzések esetén 2x80 óra szupervízió, melyet az MCSE tanulmányi bizottsága által regisztrált, pozíciószámmal ellátott, két különböző kiképző család-pszichoterapeuta által vezetett csoportban kell teljesíteni (az egyik ezek közül lehet a 200 órás alapképzés kiképzője). A második csoportos szupervíziót fele óraszámú egyéni szupervíziós óra teljesítésével lehet helyettesíteni. 2025. március 31. után már minden vizsgára jelentkező számára az új Képzési Rend előírásai az irányadók (2x 80 óra szupervízió), de az első 50 óra szupervízió nem évül el.
4. 150 óra családi önismeret - kiképző családpszichoterapeuta által vezetett - csoportban szerzett önismereti sajátélmény. Ezzel egyenértékű az olyan 150 óra csoportos- vagy 100 óra egyéni pszichoterápiás, önismereti sajátélmény, amely a Pszichoterápiás Tanács Szövetség által elfogadott pszichoterápiás módszer kiképző pszichoterapeutája által vezetett, és az adott módszerspecifikus egyesület vezetősége, vagy Tanulmányi Bizottsága által kiállított tanúsítvánnyal igazolt. Egyéni pszichoterápiás, önismereti sajátélmény elfogadásánál a TB-nek mérlegelési lehetősége van.
5. 50 óra szeminárium (5 szemináriumi alkalom). A 2014. szeptember 10. utáni képzési rend szerint haladó hallgatóknak az 50 óra szeminárium elvégzéséről is igazolást kell bemutatniuk. 2025. március 31. után már minden vizsgára jelentkezőnek kötelező igazolnia az 50 óra szeminárium teljesítését.
6. MCSE egyesületi aktivitás: 50 pont.
- A záróvizsgához minden képzésbe járó hallgatónak szereznie kell 50 MCSE aktivitási pontot, amelyet az egyesület által akkreditált és meghirdetett szakmai programokon (családterápiás konferenciák, országos vándorgyűlés, workshopok) lehet elérni. Ebből egy alkalommal kötelező az MCSE évente megrendezett vándorgyűlésén való részvétel illetve legalább egy workshopon való részvétel is kötelező.
- A pontok nem gyűjthetők össze kizárólag a vándorgyűlés pontszámaiból. Az egyesület workshopjainak látogatása is elvárt.
- A 50 aktivitási pontról kiadott igazolásokat a záróvizsgára való jelentkezésnél kell bemutatni a többi igazolással együtt.
7. Csatolható még a szupervíziós adatlap és a 20 óra megfigyelésről szóló igazolás is - nem kötelező.
VÁLTOZÁS a vizsgáztatásban:
2022. szeptember 1-től a szóbeli vizsgák nyilvánosan zajlanak. A hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy csak és kizárólag a saját vizsgabizottságukban meghallgassák a többi vizsgázót. Ez egy lehetőség, nem kötelező. A nyilvános vizsgán minden jelenlévőre titoktartás vonatkozik. A vizsgáztatók 3-4 vizsgázó meghallgatása után zártkörű megbeszélést tartanak. Értékelés, és egyéni visszajelzés szintén a nyilvánosság lehetősége mellett a vizsganap végén történik. A vizsgázónak saját vizsgájánál joga van elutasítani a nyilvánosságot.
A 2023-as tavaszi vizsgadolgozat leadási határideje: 2023. március 31. péntek 18 óra.
A vizsgára jelentkezés díja: 18.000 Ft (a befizetés határideje 2023. március 31.).
A Magyar Családterápiás Egyesület bankszámlaszáma:
OTP Bank: 11702036-20635408-00000000
Kedves Vizsgára jelentkezők!
A vizsgadolgozat leadásának feltételei nem változtak, továbbra is elvárt a dolgozatok papír alapú beküldése is.
Nyomatékosan felhívjuk a figyelmet, hogy a tanúsíványok és egyéb igazolások leadásának is 2022. szeptember 30. a határideje. Az űrlap kitöltésének határideje is 2022. szeptember 30.
A tanúsítványok (alapképzés, önismeret, szupervízió) hiányában 2022. szeptember 30. utáni pótlással NEM TUDJUK ELFOGADNI a vizsgára való jelentkezést.
FONTOS! A szupervíziós adatlap nem váltja ki a szupervíziós tanúsítványt!!! A szupervíziók igazolásához csak az MCSE által kiadott szupervízióról szóló tanúsítványt fogadjuk el.
Kérjük, hogy a vizsgafeltételeknél ellenőrizze mindenki, hogy minden tanúsítványa, igazolása megvan, és idejében indítsa el kérelmét az esetleges pótlásokra. A tanúsítványok pótlására kb. 10 nap szükséges. A szükséges aláírásokat megszerezése a vizsgára jelentkező felelőssége.
AMIRE ÉRDEMES FIGYELNI - gyakori (súlyos) hibák:
- A dolgozat terjedelme nem haladhatja meg az vizsgafeltételekben megadott karakterszámot! Azokat a dolgozatokat, ami meghaladja a karakterszámot a Tanulmányi Bizottság nem fogadja jelentkezésre.
- A dolgozatban legyen egy párbeszédekkel, intervenciókkal részletesen leírt kiemelt ülés - ez nem azonos az első interjúval, hanem azt az ülést kell leírni, amelyik a terápiás folyamatban kiemelten fontos volt, fordulópontot jelentett a terápiában. A karalterszámba beleszámít ez is.
- A szupervízió felhasználása a terápiás folyamatban. Részletesen kell leírni a szupervízió felhasználását (nem elég csak megemlíteni, hogy volt szupervízión)
- Átlátható részletes genogramm - az esetismertető által készítet. Legalább 3 generációra visszavezetve, nevekkel, évszámokkal, kapcsolati jelzésekkel. Gyakori hiba, hogy a család által rajzolt genogramm kerül be a dolgozatba, vagy csak a terápiában megjelenő család nevei vannak rajta.
- Következetesség a titkosításban.
És végül érdemes azt a szempontrendszert is megnézni, amit a dolgozatok értékelése kapcsán gyűjtöttek össze a kiképzők. IDE KATTINTVA érhető el.
A fenti felsorolás csak a gyakori hibák kiemelése, a részletes leírás a vizsgadolgozat tartalmi és formai követelményeinél található.
Köszönjük az együttműködést, sikeres vizsgát kívánunk!
MCSE iroda