
Dokumentumok

Navigáció

Belépés

Keresés

Linkek
Médiatámogatónk
Külföldi linkek
- Amerikai Pár- és Családterápiás Szövetség
- Bowen Center
- Családterápiás Világszövetség
- Dulwich Center (Narratív)
- Egyesült Királyság Családterápiás Szövetsége
- Európai Családterápiás Szövetség
- Mental Research Institute, Palo Alto CA
- Minuchin Center
- Tavistock Center London
Hazai linkek
Vizsgadolgozat formai és tartalmi követelményei
6.8. A családterápiás vizsgadolgozat formai és tartalmi követelményei
Formai követelmények
6.8.1. A spirálozott (rögzítő sínbe rendezett) vizsgadolgozat címlapján szerepeljen:
- A vizsgázó neve.
- A vizsgázó elérhetőségei (levélcím, telefon/mobil, E-mail).
- A dolgozat címe.
- Keltezés (helyszín, dátum).
6.8.2. A dolgozat teljes terjedelme 30-50 ezer karakter (szóközök nélkül).
6.8.3. Kerüljön bemutatásra a terápia kerete: kicsoda a jelölt, mi az alapvégzettsége, hol dolgozik családokkal/párokkal, kivel dolgozott együtt, hány családdal dolgozott már eddig, miért éppen ezt a családterápiát választotta, vizsgadolgozatként beadandó esettanulmánynak.
6.8.4. A dolgozat legyen megfelelően tagolt. Legyen követhető a bíráló számára az ülések sorozatának leírása. Derüljön ki, hogy mikor kezdődött és végződött a terápia, hány ülés volt, kik vettek részt az üléseken. A dolgozat alapjául szolgáló eset a lezárástól számítva nem lehet öt évnél régebbi.
6.8.5. Tartalmazza a dolgozat az első interjú legfontosabb részleteit, tartalmazzon beszámolót a koterápiás munkáról, a szupervízióról és egy rövid összefoglalót a teljes folyamatról. Ugyancsak tartalmazzon a dolgozat egy részletesen leírt, kiemelt ülést.
6.8.6. A dolgozat nyelvezete legyen szakszerű, használja a jelölt a megfelelő családterápiás szakkifejezéseket.
6.8.7. A dolgozat feltétlenül tartalmazza a kliens család genogramját. Hasznos, ha nemcsak a feldolgozás, hanem az adatgyűjtés és a megrajzolás is az ülésen történik. A családtagok első reakciói a felmerülő emlékekre értékes terápiás anyag. A dolgozatban szereplő genogramon a megváltoztatott nevek szerepeljenek. A jobb követhetőség érdekében érdemes megszerkeszteni a családfát, és nem az eredeti rajzot csatolni a beadott anyaghoz. A genogram feldolgozása, a múlt eseményeinek összekapcsolása a jelenlegi elakadással elengedhetetlen része a vizsgadolgozatnak.
6.8.8. A vizsgadolgozatban szereplő kliensek anonimitását az MCSE Etikai Kódexének elvei alapján kell biztosítani.
Tartalmi követelmények
6.8.9. A vizsgadolgozat egy már lezárt család- vagy párterápiás folyamatot írjon le, amelyet végig ugyanazon kiképző családpszichoterapeuta szupervíziója kísért /javasolt 2-3 ülésenként/. Az egész terápiás folyamat alatt minimum 2 szupervíziós alkalom mindenképpen történjen meg. Ennek hiányában, vagy nem kiképző által vezetett szupervízió esetén, a dolgozat nem elfogadható.
A bemutatott folyamat olyan legyen, amely legalább 8 ülésen keresztül zajlott (3-5 hónappal a lezárást követően utánkövetés ajánlott)
- Mutassa be a családot (párt) küldő vagy a terápiát megrendelő személyeket
- Mutassa be a terápiában részt vevő terapeuta jelöltet (a koterapeutát, esetleg a terápiás team-et is) és derüljön ki a terapeuták munkamegosztása.
- Mutassa be a terápia helyszínét.
6.8.10. Az első interjú legfontosabb részletei:
- Mutassa be, hogy hogyan vette fel a kapcsolatot az egyes családtagokkal.
- Mutassa be, melyek voltak a terápia indikációs szempontjai család (pár) szemszögéből.
- Mutassa be, melyek voltak a terápia indikációs szempontjai terapeuta jelölt szemszögéből.
- Mutassa be, milyen lépéseket tett a terápiás szövetség kialakításáért.
6.8.11. Hipotézis(ek) a család (pár) problémájáról:
- Sorolja fel és szakmailag is indokolja a kialakított hipotéziseit a család (pár) problémájáról. Csak olyan hipotézist lehet megfogalmazni, amit a jelölt alá tud támasztani az explorációs anyagból származó részletekkel.
- Mutassa be a terápiás tervét, amely szervesen kapcsolódik a hipotézisekhez és a terápia során figyelembe vett elméleti megfontolásokhoz.
6.8.12. Mutassa be, hogyan történt a szerződéskötés és mi volt a családtagok és a terapeuta jelölt által elfogadott terápiás cél.
6.8.13. A terápiás folyamat leírása:
- Röviden mutassa be, hogy mi történt az üléseken.
- Emeljen ki egy ülést a folyamatból és írja le részletesen, hogy mi történt ezen az ülésen. A kiemelt ülés részletes leírása során lehetőleg párbeszédes részekkel illusztrálja a jelölt az ülés folyamatát, saját megnyilvánulásait, intervencióit és a kliensek arra adott válaszreakcióit. Ha nem lehetséges szó szerinti idézetekkel illusztrálni, akkor szó szerinti idézetek nélkül is leírható egy ülés részletes története úgy, hogy a bíráló számára követhető módon megjelenjenek a terapeuta jelölt reflexiói a történésekkel és a saját működésével kapcsolatban. Lényeges, hogy példákon keresztül mutassa be, hogy az ülések során hogyan reflektál a történtekre, mit gondol arról, amit hall a családtól (pártól), és hogyan értelmezi mindezt családterápiás szemléletben.
- Indokolja meg, hogy miért és milyen módszereket, technikákat, feladatokat alkalmaz, és az alkalmazás során szakmailag hogyan értékeli a hatásukat (hatástalanságukat).
- Adjon magyarázatot a család (pár) változására, változásaira. Emelje ki, és példákkal illusztrálja a változást reprezentáló ülést (üléseket.)
6.8.14. Értékelje, magyarázza a családdal (párral) elért eredményeket (eredménytelenséget), magyarázatában használja az alkalmazott elméleti irányzatok alapfogalmait.
6.8.15. Mutassa be a szupervízió folyamatát és szerepét a terápiában. Emelje ki, hogy milyen (technikai, módszertani vagy önreflexív) szempontokat, segítséget kapott a szupervízió során.
Derüljön ki, hogyan alkalmazta a szupervízió során felmerült szempontokat a terápia folyamatában.
6.8.16. Mutassa be, hogyan reflektált az áttételi viszonyokra, saját esetleges megérintődéseire.
6.8.17. A rövid összefoglalóban értelmezze családterápiásan a megtett utat, értékelje a család (pár) és a saját szerepét a létrejött változásokban. A dolgozatban a terápiás folyamat leírása és érzékletessé tétele mellett a terapeuta jelölt saját elképzelései, gondolatai, problémái, dilemmái és esetleges önreflexiói kapjanak hangsúlyt.
6.8.18. A vizsgadolgozatokat egy 3 tagú vizsgabizottság előtt kell megvédeni. A 3 bizottsági tag közül egy opponálja a dolgozatot és ő az, aki írásos opponensi véleményt is küld a jelöltnek. A vizsgadolgozat védése során, a vizsgabizottság tagjai rákérdeznek családterápiás alapfogalmakra, a dolgozatban említett elméletek alapfogalmaira és az irodalomjegyzékben szereplő művekre. Súlyos tartalmi és formai hiányosságok miatt a 3 bizottsági tag egyhangú döntése alapján a dolgozat védése elutasítható.
6.8.19. A koterápiás munka javasolt - kivételt képeznek azok a párterápiák, ahol a módszer egyéni vezetést enged (EFT, séma-párterápia). Koterapeuta nem lehet kiképző vagy gyakorlati képzést vezető családterapeuta. Amennyiben a terapeuta jelölt olyan esetből írja meg a vizsgadolgozatát, amelyet együtt vezetett egy kiképző család- pszichoterapeutával vagy gyakorlati képzést vezető családterapeutával, a vizsgabizottság nem fogadja el a dolgozatot.
6.8.20. Ugyanazt az esetet két vizsgázótól nem fogadja el a vizsgabizottság. Koterápiában végzett munkát csak egyik terapeuta jelölt nyújthatja be vizsgadolgozatként.
A vizsgán egyszer már elutasított esetet nem lehet még egyszer vizsgára beadni.
6.8.21.Pszichiátriai betegek vagy súlyos pszichoszomatikus betegségben szenvedők családjával csak abban az esetben folytatható család- vagy párterápia, ha a terapeuta jelöltek egyike megfelelő alapvégzettséggel rendelkezik, azaz pszichiáter szakorvos vagy klinikai szakpszichológus végzettségű. 6.8.22. Azon kiképzettek, akik még nem vizsgáztak le, és nem szerezték meg a családterapeuta címet, családterápiát csak rendszeres családterápiás szupervízió mellett végezhetnek, és önmagukat nem nevezhetik (nem hirdethetik) „Családterapeuta”-ként, „Családkonzulens” -ként vagy „Családi tanácsadó” -ként!
6.8.23. Sikertelen záróvizsga esetén egy új esettel újra lehet vizsgára jelentkezni, de három sikertelen vizsga után csak külön méltányossági kérelemmel van lehetőség további lehetőségért folyamodni.