
Dokumentumok

Navigáció

Belépés

Keresés

Linkek
Médiatámogatónk
Külföldi linkek
- Amerikai Pár- és Családterápiás Szövetség
- Bowen Center
- Családterápiás Világszövetség
- Dulwich Center (Narratív)
- Egyesült Királyság Családterápiás Szövetsége
- Európai Családterápiás Szövetség
- Mental Research Institute, Palo Alto CA
- Minuchin Center
- Tavistock Center London
Hazai linkek
Programajánló - Eger, 2025. április 25-26-27. - Blága Gabriella
38. MCSE VÁNDORGYŰLÉS
Eger, 2025. április 25-26-27.
A családterápia olvasztótégelye
PLENÁRIS ELŐADÁS
Blága Gabriella
Mi van veled rendszerelmélet?
Régóta nem beszélünk a rendszerelmélet szabályairól, sajátosságairól eseteink kapcsán, csak utalunk rá, hogy „rendszerelméletben” dolgozunk. Manapság kiüresedett szakmai gondolatnak érzékelem „a család, mint rendszer”, az „én rendszerben dolgozom” megfogalmazásokat.
Ezt az áttörő, meghatározó megközelítést Ludwig von Bertalanffy írta le kezdetekben. A rendszerelmélet, egy olyan tudományos paradigma, amelyet a XX. század társadalmi, filozófiai és tudományos kihívásai hívtak életre. A világháborúk, a gyors technológiai fejlődés és a társadalmi rendszerek egyre növekvő komplexitása miatt szükségessé vált egy olyan szemlélet, amely túlmutatott a redukcionizmuson, és képes, átfogóan kezelni a látható komplex rendszerek működését. 100 év után, mintha egy hasonló környezeti komplexitásban élnénk, amelyben elveszhet a kiinduló, ókori Arisztotelészi gondolat, hogy „az egész több, mint a részek összegsége”. Vagyis, úgy érzékelem szakmánkon belül, hogy a precíz megismerés visszacsatolása az „egészbe” /család/, mintha nehezen menne.
Vajon a hálózatelmélet, Barabási Albert László gondolatai, lehet-e egy újabb interdiszciplináris megközelítés, vagy a Bowen-i érzelem szabályozás rendszere vagy a transzgenerációs örökség rendszer befolyása segítheti-e globálisan a munkánkat, a családi kapcsolatok, mint az „egész”, feltárásában és értelmezésében, megsegítésében.
Gondolataimat elsősorban az általam vezetett szupervíziós csoportok hallgatói inspirálták és késztettek tovább gondolásra. Hogy állunk mindezzel ma? Mitől lesz olyan nehéz a ma szakemberének globálisan, rendszerben látni és törekedni a globális látás összefüggéseinek megértésére?
Blága Gabriella - egyetemi tanulmányaim alatt érdeklődésem a pszichoanalízis felé fordult. Abban képződtem. A 80-as években „megfertőzött” a családterápia, ami abban az időben kezdett elterjedni Magyarországon. Ez a két irányultság ötvöződik bennem, azóta is. Néha „összevesznek”, máskor nagyon hatékonyan termékenyítik meg egymást és a gondolataimat.
Irányultságaim: gyermekklinikus szakpszichológus, pszichoterapeuta, pszichoanalitikusan orientált pszichoterapeuta; kiképző család-pszichoterapeuta.
Nevelési Tanácsadóban kezdtem a szakmai életem, voltam a Pikler-féle csecsemőotthonban – „Lóczy”, majd sok évet dolgoztam nagy-pszichiátrián /Lipót/, előtte-utána számomra meghatározhatatlan jelzőjű pszichiátrián - /Pesthidegkút – Goldschmidt Dénes/, ahol olyasmit tanultam, ami nincs a könyvekben. Jelenleg magán rendelek Budapesten. Egyéni és párterápiákat viszek.
Pihenni egy somogyi kisfaluba járok, ahol „nézem hogyan nő a fű!”
********************************************************************************************************************************************
További információk a vándorgyűlésről
Várunk szeretettel minden érdeklődőt!